Kapat×

Destek

Kapat×
Kitaplık Seçimi Ve Dizimi Nasıl bir kitaplık seçmeliyim? Daha düzenli bir kitap dizimi için ne yapmalıyım? işte bilgiler..
Kitaplık Seçimi

Kitaplık Seçimi Ve Dizimi

Kitaplar bazen bize arkadaş olurlar bazen de o kocaman boşlukları doldurmamıza yardımcı olurlar. O kağıtlardan birçok hayat, birçok macera çıkar size. Evinizde oturduğunuz koltuktan tüm dünyayı görürsünüz bazen. Yerlerinde olmak istediğiniz insanlar, hayatlar olur. İşte bu yüzden kitaplar çok önemlidir ve onları korumakta kitapseverlerin bir görevidir. Kitapları öylece bir kenara bırakamazsınız, onları koruyacak bir yuvaları olması gerekir. Bu yüzden kitaplarınızı koyacak bir kitaplığınızın olması önemlidir. Bu noktalar;

 

 Kitaplık Büyüklüğünü İyi Ayarlayın

Evinizde kullanmadığınız köşeleri kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Ancak ilk olarak köşenin ölçüsünü almak gerekmektedir. Raf uzunlukları kitaplığın boydan büyüklüğü seçtiğiniz köşeye uygun olmalıdır. Yerleştireceğiniz kitapları sayarak hareket edin ki boşta kalan kitap olmasın. Farklı boyutlarda kitaplara sahipseniz de rafların ayarlanabilir olmasına dikkat edin. Kitaplıklar işlevsel olmalıdır. Bazen bir odayı ikiye bölmek için de kitaplıklar kullanılır. Rafların boyları kadar enleri de önemlidir.

 

 Sadece kitaplar sığacak kadar raf olabileceği gibi eğer kitaplığınızı süslemek istiyorsanız en büyüklüğü bu süsleri de kaldıracak şekilde olmalıdır. Raflar iyi yerleştirilmeli ve kaliteli olmalıdır. Kitaplarınızı taşıyacak şekilde olmalıdır. Kitaplık evinizin genel yapısına da uygun olmalıdır. Büyük bir eve sahipseniz boydan boya kitaplıklar çok güzel bir görüntü sağlayacaktır. Ancak küçük bir eve sahipseniz çeşitli köşelerde kitaplık bulundurmak daha mantıklı bir karar olacaktır.

 

Kitaplık Rengi

Genelde beyaz tercih edilen kitaplıkların çeşitli renkleri de bulunmaktadır. Mobilyalarınıza göre bu seçimleri yapabilirsiniz. Örneğin, fosforlu bir renk seçimiyle kitaplara dikkatleri çekebilirsiniz. Ayrıca yılbaşı ışıklandırmalarını kitaplığın çevresine sararak da geceleri hoş bir görüntü yakalayabilir ve gece lambası olarak da kullanabilirsiniz.

 

Kitaplık Dizimi

Kitaplıklarla ilgili belki de en önemli nokta budur. Estetiğe uygun şekilde kitaplık dizimi evinizi daha şık hale getirecektir. Dizimler örneğin, yayınevlerine göre olabilir. Böylece aynı tasarımdaki kitaplar aynı bölmede olurlar. Ancak belki boylarına göre de dizim yapabilirsiniz. Cep boy kitaplarınızı aynı bölmelere, büyük boy kitaplarınızı da yine aynı bölmelere yerleştirebilirsiniz. Bu konuda dilediğiniz şekilde ilerleyerek kitaplığınızı daha güzel şekilde süsleyebilirsiniz. Kitapların yan yüzlerini dönük şekilde koyarak daha kolay görebilirsiniz.

Yorum